Trudni teściowieOglądałeś kiedyś film ,,Sposób na teściową'' z cudowną Jennifer Lopez? Nie psując radości z jego oglądania (naprawdę warto, to mile spędzony wieczór) zdradzę, że opowiada on o tym ile jest w stanie zrobić matka, aby nie dopuścić do ślubu swojego syna z inną kobietą.

Mama zazdrosna o to, że w życiu jej syna pojawiła się inna ważna kobieta. Czas jaki został do ślubu nie jest dla żadnej ze stron usłany różami. Na szczęście jednak udaje się im wypracować pewne zasady ułatwiające komunikację i nikomu nie dzieje się z tego powodu krzywda. Co więcej uczą się, że można dogadać się z mamą i teściową.

Korzystając z doświadczeń bohaterów filmu:

co takiego można robić, aby relacje z teściami były znośniejsze?

Uzgodnienie tematów jakich nie będziecie poruszać w rozmowie z teściami i konsekwentnie trzymanie się tych ustaleń.

Przykładowo mogą to być obszary takie jak:

- wychowywanie dzieci (sposób ich nagradzania, karania),

- brak informacji dotyczących Waszych kłótni

(rodzice często lubią martwić się na zapas, a nie ma potrzeby dostarczać im niepotrzebnych zmartwień. Pozatym z tego, co obserwuje w gabinecie rodzice niestety lubią stawać po stronie swojego dziecka, podczas gdy najbardziej pomogliby zajmując pozycję neutralną),

- powstrzymywanie się od narzekania na teściów, nie obrażać ich, nie wypominać przy partnerze bądź partnerce tego jacy oni są (bo Twój ojciec jest..., a Twoja matka to...)

Jest bardzo krzywdzącym dla dziecka nawet dorosłego słuchanie przykrych informacji odnośnie kogoś kogo się kocha-rodzica od osoby, którą się kocha-od partnera.

- unikanie inwestycji energii w spory z teściami: zamiast tego można przeznaczyć tą pulę energii i czas poświęcić partnerowi/partnerce,

Warto pamiętać, że relacje z teściami to inwestycja długoterminowa, niezwykle opłacalna. Przy odrobinie szczęścia, szczypcie cierpliwości i uznaniu partnera możliwe jest stworzenie poprawnej relacji w tej rodzinnej triadzie.

Noi dyplomacji oczywiście też.