Człowiek doświadczający trudnościCzyli troszkę o sytuacji, w której znaleźliśmy się teraz wszyscy, bez względu na nasze poglądy czy status. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w ekspresowym wręcz tempie zostaliśmy zmuszeni do  przeorganizowania wielu dziedzin naszego życia. Kolejne restrykcje, nakazy i zakazy, można się w tym wszystkim poczuć zagubionym niczym  dziecko.

Zamknięte żłobki, przedszkola, zakłady pracy. Czasem wręcz przeciwnie więcej pracy do wykonania, a doba przecież się nie wydłużyła. 

Dodatkowo to czas szczególnej troski o zdrowie bliskich nam osób, zwłaszcza starszych. Dylematy: czy spotykać się w mniejszym gronie czy izolować w pełnym tego słowa znaczeniu. To taka rzeczywistość zupełnia nam nieznana, jakby inny wymiar. To duży test dla naszych relacji.

Pojawia się wiele pytań związanych z tym co tu i teraz ale i przyszłością (kiedy to wreszcie się skończy i jak się skończy), wszechobecna niepewność.

Tym co jest dla nas niezwykle korzystne w takiej sytuacji jest zyskanie możliwie jak największego dystansu wobec bieżących wydarzeń. Zapewnienie sobie przestrzeni, w której będą jak najbardziej komfortowe dla nas warunki. 

Jak wygląda to w praktyce?

Warto więc w tym miejscu wsłuchać się w słowa Dalajlamy:

,,daj sobie przyzwolenie na odpoczynek, gdy nadejdzie chwila, w której tego potrzebujesz, nie zapominaj jednak aby dać sobie pozwolenie do działania, gdy czujesz, że jesteś gotów ''

Nie jesteśmy w stanie funkcjonować przez cały czas, wykorzystując pełen zakres swoich możliwości, gdy nie dajemy sobie czasu na regenerowanie własnych sił. Bez odpoczynku trudno nam zachować potrzebny do życia napęd.

Idąc za wskazówkami Dalajlamy warto:

  • podtrzymywać kontakty telefoniczne z bliskimi osobami,

  • dbać o to, aby towarzyszyły nam drobne lub te większe przyjemności,

  • przeczytać książkę lub obejrzeć film, który darzymy szczególnym sentymentem,

  • być szczerym w stosunku do siebie i innych, nie ukrywać tego, że zdarzają się momenty gorszego nastroju,

  • szukać pocieszenia wśród bliskich lub specjalistów,

  • wprowadzić zmiany w mieszkaniu,

  • zorientować się czy w pobliżu nie znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy,

  • być cierpliwym w stosunku do siebie samego,

  • być dla siebie czułym i wyrozumiałym

 

,, Czasami bardziej potrzebujemy wycofania.

Czasami bardziej relacji, innym razem-kontemplacji, namysłu,

a jeszcze innym-zaangażowania''

                                                          prof.Tadeusz Gadacz